Ana Sayfa Tarihi ve Cografyası Sanat ve Kültürü Nüfus ve Ekonomi Van Yemekleri Efsane ve Masallar Maniler ve Türküler Turizm

Turizm

Van, ülkemizin en önemli turizm beldelerinden biridir. Kültür varlıkları, doğal güzellikleri,Tekne Gezisi mahalli gelenekleri, ulaşım imkanları ve dört mevsim farklı güzellikler yaşatan iklimiyle Van, turizmde potansiyel sahibi il'dir. Turizm belgeli konaklama imkanları, güleryüzlü insanları yılın büyük bir bölümünde eksilmeyen güneş, kışın kayak, yazın ise yüzme, sörf, optims, rafting imkanları Van'ın kendisine has değerleridir. Ören yerlerindeki gezi, Van Kalesinde gün batımı, Eski Van şehrinde tarih, Bend-i Mahi şelalesinde su sesi, Akdamar Adası'nda kuşların cıvıltısı ve tarihe yolculuk, Selçuklu mezarlığında ustaların eserleri, Hoşap Kalesi'nde ihtişam, Edremit'te söğüt dalları arasında gezinti, Gevaş'ta zirvelerden gelen tarih ve doğanın birbirine karıştığı esinti, Van Müzesi'nde 40 bin eserin yer aldığı geçmişten yansıyan kesit ve sonrası kahvaltı salonunda yapılan keyifli bir kahvaltı size sunulacak eşsiz değerlerdir.

Van Gölü
Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın 5. büyük gölüdür. Alanı 3764 km 2 , yüksekliği 1650 metredir. Derinliği bazı yerlerde 100 mt. yi geçer. Gölün uzunluğu 125 km. yi, genişliği 65 km. yi aşar. Büyüklüğü nedeniyle bölge halkı tarafından "Van Denizi" diye anılır. Nemrut Dağı'ndan çıkan lavların set oluşturması ile oluşan göl üzerinde dört  tane ada (Akdamar, Çarpanak, Adır, Kuş) bulunur.

Suyu tuzlu (binde 210) ve sodalıdır. Suyunun bu Özelliğinden dolayı göl, çamaşır yıkamak için çok uygundur. Ayrıca yapılan araştırmalara göre göl suyu deri ve cilt hastalıklarına da şifa dağıtmaktadır.

Muradiye ŞelalesiMuradiye Şelalesi
Van-Doğubeyazıt yolu üzerinde bulunan şelale, dinlenme tesisleri ve mükemmel manzarası ile çekici bir mekandır.

Çatak (Beyaz Bulak) Şelalesi
Van'ın 75 km. güneyinde, Çatak ilçesine yaklaşık 10 km. uzaklıktadır. Muhteşem görüntüsü ile görenleri büyüler. Halk arasında "Ganisipi" diye anılan şelalenin suyu buz gibi soğuktur. Temmuz başında kesilen su Ekim'de tekrar akmaya başlar.

Edremit
Ağaçlarla kaplı, suyu bol, manzarası güzel bir mekandır. Kıyı boyunca uzanan ilçede bir çok dinlenme tesisleri, kamp yerleri mevcuttur. İlçenin içinden geçen Şamran Kanalı (Urartu Kralı Manua tarafından yaptırılan, Gürpınar ilçesinden Van'a kadar gelen, 55 km. uzunluğundaki su kanalı) sayesinde Edremit yemyeşildir. Mavi ile yeşili içice arayanlar için bulunmaz bir yer olan ilçeye ulaşımda çok kolaydır.

Yeşilalıç
Yeşilalıç, Van'ın 78 km. doğusunda,  üzerinde I. Sarduri'in oğlu İşpuini'nin yazıtının yer aldığı bir kaya nişidir. "Haldi Kapılarına" bir başka örnek olan niş kayalık yüksek bir tepenin üzerine yapılmıştır. Bu tür kaya nişleri olasılıkla kayaların içine açılan ve Urartu'daki Haldi, Teişeba ve Şivini'den oluşan tanrısal üçlüyü simgeler.

Amik
Van Gölü'nün hemen kıyısında bulunan, tabii kumsalları ve meyva bahçeleri ile ünlü olan Amik, Süphan Dağı'ın eşsiz görüntüsünü tam karşıdan görür.

KayakErçek Gölü
Van'da bulunan 11 gölden biridir. ( Türkiye'nin önemli kuş cennetleri arasındadır.

Doğancı Kaplıcası
Erciş ilçesinde bulunan kaplıca, egzema hastalığına şifa dağıtmaktadır.

Kurubaş Kayak Merkezi
Mükemmel kayak pisti ve kar kalitesi ile Türkiye'nin önde gelen kayak merkezleri arasına girmeye hazırlanmaktadır.

Van Kedisi
Çağlar boyunca insanların dikkatlerini üzerine toplamış kedilerden bugün en fazla ilgi  görenlerinden biri Van Kedisi'dir. Van Kedisi ne yazık ki sayısı gittikçe azalmaya nesli yok olmaya başlayan kedilerdendir. Hatalı çiftleşmeler, trafik kazaları, salgın hastalıklar, hediye olarak yurt dışından gelenlere verilmesi yada satılması, iyi bakım ve beslemenin iyi olmayışı Van Kedisi gen Van Kedisikaynağının azalmasına ve yok olma tehlikesi sınırına yaklaşmasına neden olmuştur.

Van Kedisi Van yöresinde yaşayan halk için önemli bir hayvandır. Evlerde bazen zevk bazen de gerekli olmasından yetiştirilmektedir. Kediye yüklenen görevleri de kedi severek terine getirmektedir. Fare avlaması, e vlerde beslenen kümes hayvanlarına bekçilik yapması,insanların onları sevmeleri sonucu sahiplerine arlarında oluşan elektriklenmeye bağlı olarak stressiz bir hayat geçirmelerini sağlamaları bunlardan bir kaçıdır.İsimlerini ve sahibi tarafından konulan yasakları ve görevleri çok çabuk kavramaları özellikleri arsında sayılabilir.

Van yöresinde yaşayan halka göre Van Kedisi; fildişi beyaz renkte olup kadifemsi, uzun ve kısa tüylere sahiptir. Gözlerinin özelliği nedeniyle dünyaca ün yapmıştır. Gözlerinden biri sarı, diğeri mavi, bir gözü kehribar yeşili bir gözü mavi ve iki gözü de mavi olabilmektedir.

Avcılık özelliği üstün olup suda yüzmeyi suyla oynamayı seven tek kedi ırkı olduğu söylenmektedir. Van Kedisi dünyada ve Türkiye'de farklı tanımlanmaktadır. Birçok kaynakta Van Kedisi'nin uzun ve sık tüylü olduğu ve kürk renginin sadece beyaz olmadığı sarıdan kahverengine kadar değişen renk tonlarını da taşıdığı bildirilmektedir. Ayrıca Van Kedisi bir gözü mavi bir gözü sarı veya iki gözü mavi ve iki gözü sarı olarak bilinmektedir.
Otlu Peynir
Bugün bu kedilerin tanımlanması neslinin azalmaması ve saf  Van Kedisi'nin korunması için tüm çabaların gösterilmesi yerinde olacaktır.

Van Peyniri
İçine mahalli otlar katılarak yapılan bu peynir, güzel kokulu ve son derece lezzetlidir.

Meşhur Van Kahvaltısı
Van Kahvaltısı ve Kahvaltı Çeşitleri bir hayli önemli olup bu siteyi gezdiğinizde bunun daha çok farkına varacaksınız.

BalıklarVan Balığı
Van Gölü'nde yaşar. Çok lezzetli ve az kılçıklı olan Van balığından kaliteli bir tür havyar da elde edilir. Tuzlanarak yenilmek üzere saklanır.

Van Kavunu
Rus bilgini Shutavsky'ye göre kavunun anavatanı Van'dır. 16. asırda İtalya'ya gönderilen ve Papa Cantaluppi'nin çiftliğinde yetiştirilmesi sebebiyle "Cantalup" adıyla meşhur olan turuncu renkli, İnce kabuklu, ananas kokulu kavunun anavatanı Van'dır.

Van Kilimleri
Mahalli bitkilerden elde edilen kök boyalarıyla boyanan kilimlerde genellikle kırmızı ve lacivert hakimdir. Kilimlere özellikle insan, bitki ve hayvan figürleri işlenmektedir.

Van Gümüşçülüğü
İlimizde savat işlemeli kemer, kolye, bilezik, tütün tabakası, ağızlık bulmak mümkündür. Süs Takısı


Yavuzlar Köyü Peri Bacaları

Başkale ilçesinin Yavuzlar köyü civarında bulunan peri bacalarını andıran doğal oluşumlar bulunmaktadır. İlginç doğal güzellik oluşturan ve Başkale Peri Bacaları denilen yer gizemlidir.

Van Gölü Canavarı
Van Gölü, Türkiye'nin en büyük gölüdür. Van Gölü'nde 1960'lı yıllardan günümüze kadar 8-10 metre boylarında, ses çıkaran, insanlara zarar vermeyen, kahverengi-siyah arasında bir canlı olduğu görgü tanıklarınca söylenmektedir. Çok sayıda Vanlı bu yaratığı gördüğünü söylerken, bu konuda bilimsel bir tespit yapılmamıştır. Gizemini koruyan Van Gölü Canavarı'nı Van halkı "Canavan", "Cano" gibi isimlerle sevimli hale getirmiştir. Zaman zaman hakkında araştırma yapılmaktadır.

Van Asya İpek Yolu Sanayi ve Ticaret Fuarı
Van Kalesi bitişiğinde her yıl yaz sonlarına doğru kurulmaktadır. Komşu ülke ve yurt içinde üretilen ürünler sergilenmektedir.

Şenlikler
Van merkezinde, Çatak ilçesinde, Erciş ilçesinde ve Bahçesaray ilçesinde çeşitli tarihlerde festival ve şenlikler düzenlenmektedir.

Konaklama Tesisleri
Van ili konaklama tesisleri açısından Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en modern tesislerini bünyesinde toplamıştır. Turizm belgeli otel sayısı 8'dir.

Belediye Belgeli Oteller

      1. Sınıf: Hotel Bayram, Hotel Kahraman, Hotel Çağ, Hotel İpek Palas, Hotel Van, Hotel Aslan, Hotel Tahran, Hotel Kent.
      2. Sınıf: Hotel Nuh, Hotel Konak, Hotel Ada Palas, Hotel Göl.
      3. Sınıf: Hotel Göl Palas, Hotel Akköprü, Hotel Dergah.

Turizm Belgeli Oteller

Büyük Urartu Oteli

****

0.432 212 06 60

Akdamar Oteli

***

0.432 214 99 23

Yakut Oteli

***

0.432 214 28 32

Sirhan Oteli

**

0.432 214 34 63

Büyük Asur Oteli

**

0.432 216 37 53

Beşkardeşler Oteli

**

0.432 216 11 16

Şahin Oteli

**

0.432 216 30 62

Güzel Paris Oteli

*

0.432 216 37 39

Çaldıran Oteli

*

0.432 216 27 18

Restoranlar
Kıyı Restorant, Merkez Et Lokantası, Edremit Anadolu Kamping, Edremit Cengtur, Edremit Yalı Restorant, Gevaş Ahtamara Restorant, Edremit Konak Restorant, Kadembas Restorant ve Kamping.

Turizm Acenteleri
İl merkezinde 6 adet, Erciş ilçesinde 2 adet olmak üzere 8 turizm seyahat acentası vardır.
OLD TUŞBA - EREK TURİZM - KAMRAN TURİZM - ÇARPANAK TURİZM - ZEYSİN TURİZM - URARTU TURİZM.
Otobüs Firmaları: Vangölü Turizm, Vantur Turizm, Yeni Van Seyahat, Best Van Turizm.

UlaşımFeribot
Van'da ulaşım demiryolu, denizyolu, karayolu ve havayolu ile yapılmaktadır. Van, Anadolu'ya kuzeyden Muradiye, Çaldıran üzerinden Doğubeyazıt'a, Ağrı-Erciş karayolu ile Patnos üzerinden Ağrı'ya, Van-Gevaş karayolu ile Bitlis, Muş üzerinden Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz Bölgesi'ne ulaşım imkanı sağlanmaktadır. Bu yollar Devlet karayolları standartlarındadır.

Van'dan Gürpınar-Başkale üzerinde Yüksekova ve Hakkari ile irtibat sağlayan, aynı zamanda Yüksekova üzerinden İran ile bağlantı kuran devlet yolu mevcuttur.

Van'ın komşu il ve ilçelere ulaşımını sağlayan toplam; 981 km. devlet, 791 km. asfalt, 115 km stabilize, 67 km ise Şose yolu bulunmaktadır. Köy yolu 5.197 olup 196 km'si asfalt, 2.606 km'si stabilize, 2.341 km'si tesviye yoludur. Van ilinin Ağrı'ya 230 km, Bitlis'e 170 km, Hakkari'ye 203 km, Siirt'e 267 km, Şırnak'a 363 km uzaklığı bulunmaktadır. Van ilinden ilçelere otobüs, minibüs ve taksi dolmuşları çalışmaktadır. Şehiriçi ulaşım minibüs, belediye otobüsleri ile sağlanmaktadır. Ayrıca taksi durakları şehrin çeşitli semtlerinde bulunmaktadır.

Havayolu Ulaşımı
Van'da modern imkanlara sahip günün 24 saati her türlü uçağın iniş-kalkış yapabileceği bir sivil hava alanı ve terminali mevcuttur. Havaalanı Van şehir merkezine 5 km. uzaklıkta olup, Van Gölü yakınlarındadır. Halen Van'a Türk Havayolları uçakları sefer düzenlemektedir.

İstanbul'dan Van'a her gün karşılıklı bir tarifeli sefer, Ankara'dan Van'a hergün karşılıklı iki tarifeli sefer vardır. İstanbul Havayolları ile Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri İstanbul'dan Van'a karşılıklı bir sefer düzenlenmektedir. Taşımacılık

Demiryolu Ulaşımı
Van'ın İran ile 116 km. uzunluğunda demiryolu bağlantısı mevcuttur. Bu demiryolu güzergahında toplam üç istasyon bulunmaktadır. Demiryolu genelde feribotla Tatvan'dan Van'a gelen ve İran'a giden yük vagonlarını taşımaktadır.

Denizyolu Ulaşımı
Devlet Demir Yolları'na paralel olarak Van ile Tatvan istasyonu arasında demiryolu bağlantısı Van Gölü üzerinden feribotla sağlanmaktadır. Van İskelesi ile Tatvan iskelesi arasında karşılıklı olarak yük, vagon, araç ve yolcu taşıyan feribot seferleri düzenlenmektedir. Van-Tatvan arası feribot yolculuğu yaklaşık 4 saat sürmektedir. Ayrıca Van Gölü üzerinde adalara turistik amaçlı yolcu taşımacılığı yapılmaktadır.

Mesaj Gönder Ana Sayfa