Sütçü Kenan
 

Kenan COŞKUN Kimdir?

1980 VAN doğumluyum. 1950 yıllarından beri bu işi yapmakta olan ustamın yanında 1992 yılında bu işe başladım ve ustamın 2000 yılında vefatı ile işi devraldım. Bugüne dek pekçok siyaset, iş adamı, ünlü sporculara ve sanatçılara hizmet verdik. Van'ın geleneği olan bol çeşitli kahvaltı sofraları geleneğini yürütmek ve gelecek nesillere de aktarma çabasını kahvaltı salonumuzda devam ettirmekteyiz. İnsan yaşamında kahvaltının önemi çok büyüktür. Bu konuda uzmanların görüşleri şöyledir.

Kahvaltı günün üç öğününden ilkidir ve vücudu bir makina olarak kabul edersek devreye sokulması kahvaltı ile başlar. Vücut uyurken sürekli çalışmaya devam eder, gün içerisinde alınan enerjiyi sabaha kadar tüketebiliriz. Bu nedenle gün içinde harcadığımız enerjinin anahtarı kahvaltıdır. Kahvaltı; demir, fosfor, kalsiyum ve protein açısından gerçek bir kaynaktır. Uyanır uyanmaz gereksinim duyulan tüm besinleri karşılayıp, büyük işler başarmak için vücudu tümüyle hazır hale getirir.

Güne kahvaltısız başlandığında; yorgun, stresli ve kontrasyon bozukluklarının yaşandığı keyifsiz bir gün davet edilir. Kahvaltı yapılmadığında, saat 10-12 arasında vücuttaki enerjide büyük bir azalma olur. Buda kas kasılması, kontrolden yoksun bir sinir sistemi, baş dönmesi, açlık duygusu ve uyuşukluğa neden olur.

Bu olumsuzluklar öğrencileri daha da fazla etkiler. Kahvaltı yapmayan çocuklar ve gençlerde, diğerlerine göre derslerde algılama süreçlerinin uzadığı görülmüştür. Sabah kahvaltısını aksatan erişkinlerin serum-kolesterol düzeylerinin kahvaltı edenlere göre daha yüksek çıktığı görülmüştür. Kahvaltısız güne başlayanlarda bedensel olumsuzlukların yanı sıra, ruhsal çöküntülere de rastlanabilir.

Karnı aç olan çocuğun canı ne görürse çeker. Bu da, oburluğa atılan ilk adım olur. Metabolizmayı % 20-30 civarında hızlandıran kahvaltıdır. Kahvaltıyı azalttığında bir sonraki ana öğünde metabolizma intikam alır. Yarın aynı işlerin yine başına geleceğini çok iyi bilen, hemen koruma sistemini devreye sokarak tüm yenilenleri yağa dönüştürerek depolar. Bir de öğle yemeği geçiştirildi ise akşam yemeğinde olumsuzlukların boyutları da büyür. Çevreye dikkatlice bakılırsa şişman insanların çoğunun kahvaltı yapmadığı gözlenir.

Kahvaltı sayesinde saat 10:00'dan itibaren vücut fonksiyonları eksiksiz çalışır. Kahvaltıda alınan besinlerle hücrelerde azalan kan şekeri dengelenir. Kahvaltı müthiş bir enerji kaynağıdır. Karbonhidratlardan ekmek, mide bağırsak sisteminin çalışmasını kolaylaştırır, sindirim sorunu yaratmaz, açlık duygusunu bastırır. Türk mutfağında kahvaltıda genellikle B vitamini eksikliği görülür. B1 vitamininin en iyi kaynağı buğdaydır. Ancak buğday da temizlenirken % 30 kayıp olur. Zaman zaman mısır gevrekleri bu eksikliğin giderilmesini, yanında tüketilen süt ve peynir ile kolaylaştırabilir. B1 vitamini, besinlerden alınan karbonhidratın enerjiye dönüşmesini sağlar. Depresyon ve zihinsel yorgunluğu engeller.

Van'a gelen ünlü kişiler bizde kahvaltı yapmadan gitmezler. Sizlerde Meşhur Kahvaltı Sofralarımızı görmek ve bu zevki tatmak istiyorsanız sizleri de bekliyoruz. 350 kişilik kapasite ile SABAH 05:00 AKŞAM 15:00 saateleri arasında salonumuz hizmet vermektedir. Ayrıca Türkiye'nin ve Dünya'nın hertarafına paket servisimiz bulunmaktadır.

Sokağımız Araca Kapalı olmasından dolayı açık havada yapılan kahvaltıyı görmenizi tavsiye eder, sizleride güzel Van'ımıza ve kahvaltı salonumuza bekliyoruz.

TSE ve BM TRADA ISO:9001:2000 Belgeli
TÜV NORD ve TÜRSAB Belgeli Hava Alanında VIP Servisimiz Mevcuttur. Yerimiz 5 Katlı olup Mutfağımız Sizlere Açıktır. Kredi Kartı ile Ödeme Kolaylığı olup Paket Servisimiz Dünyanın her yerine gönderilir.

.
Rezervasyon Numaraları
+ 90 533 384 67 85 - + 90 432 216 84 99
İçeriğin izinsiz alınması ve çoğaltılması yasaktır. ®
Cumhuriyet Caddesi Kahvaltıcılar Sok. No: 7/A VAN/TÜRKİYE
Designed By
Hasan ÇELİKYÜREK